Eurotas Conference 2019

Program Day 4: September 28th

The program will be completed with confirmations and your proposals. You can hold a conference, a round table or an experiential workshop. Proposals

Educate and accompany the human towards a transpersonal global ecology

7h00 – 8h00 : Body activities, meditation

7h30 – 9h00 : Breakfast

9h00 – 9h20 : Introductory welcome of the day

9h20 – 10h05 : Lecture Jure Biechonski, Individualism and collectivism – spiritual connection, Respecting individuality and celebrating mutuality

10h05 – 10h10 : Interlude

10h10 – 10h55 : Lecture Zana Marovic: Indigenous Knowledge Resources: Ancient Solutions For Today’s Challenges.

10h55 – 11h25 : Break

11h25 – 12h45 : Round Table: Educate and accompany the human beings in a transpersonal ecology, Eric Julien- Denis Chartier.
Modérator : Bernadette Blin

12h45 – 14h15 : Lunch (buffet)

14h15 – 15h00 : Lectures, Workshops, Round tables (see Presenters pages for details) :

  • E Julien / D Chartier, round table
  • Laane Meeli, lecture
  • Alain Mullene, lecture
  • Roberto Lazzaro, lecture
  • Kelly Kilrea, lecture
  • Dominique Popiolek-Olle, workshop
  • Tina Lindhard, lecture
  • Farnoosh Nouri, Mohammad Sadogh, Marjon Fariba, lectures
  • Bonnie Greenwell , lecture
  • or Meeting area « Off »

15h00 – 16h30 : Lectures, Workshops, Round tables (see Presenters pages for details) :

  • Ingrid Beauvé, workshop
  • Nicolas Cambas, workshop
  • Jean-Frédéric Motchane, workshop
  • Stéphanie Larrue, workshop
  • Ofra Ayalon – Noga Levy, workshop
  • Ingrida Indane, workshop
  • Jim Eyerman, workshop

16h30 – 17h00 : Break

17h00 – 18h30 : Lectures, Workshops, Round tables (see Presenters pages for details) :

  • Stuart Sovatsky, workshop
  • Siegmar Gerken, workshop
  • Pier Luigi Lattuada, workshop
  • Olivier Clerc, workshop
  • Véronique Guérin, workshop
  • Anatoliy Kharkhurin, lecture-performance
  • International Transpersonal Women Network, round table
  • Anne-Elodie Meunier, workshop
  • Christel Lukoff, workshop
  • Marina Belakurova, atelier
  • Siegmar Gerken, lecture / workshop
  • Liene Vesmina, workshop

18h45-19h30 : Lectures (see Presenters pages for details) :

  • Dennis Johnson and Brigitte Chavas, lectures
  • Alain Delourme
  • Srinivas Arka
  • Jean-Luc Lefebvre
  • Nicola Amadora
  • Vitor Rodrigues
  • Pietro Castronovo
  • Sandrine Michoud
  • or Meeting area « Off »

19h30-21h00 : Dinner (buffet)

21h00 : Soul of Europe

Register Now!

Register now to benefit from preferential rates…